piątek, 30 maja 2014

Wiosenna Lektura - Cassandra Clare Piekielne Maszyny

Skuszona z lekka steampunkową okładką pierwszego tomu sięgnęłam po nią i tak zaczęła się moja przygoda z serią Piekielnych Maszyn na którą składa się:
Mechaniczny Anioł: "Magia jest niebezpieczna, ale miłość jeszcze bardziej. Kiedy szesnastoletnia Tessa Gray pokonuje ocean, żeby odnaleźć brata, celem jej podróży jest Anglia za czasów panowania królowej Wiktorii. W londyńskim Podziemnym Świecie, w którym po ulicach przemykają wampiry, czarownicy i inne nadnaturalne istoty, czeka na nią coś strasznego. Tylko Nocni Łowcy, wojownicy ratujący świat przed demonami, utrzymują porządek w tym chaosie. Porwana przez Mroczne Siostry, członkinie tajnej organizacji zwanej Klubem Pandemonium, Tessa wkrótce dowiaduje się, że sama jest Podziemną z rzadkim darem zmieniania się w inną osobę. Co więcej, Mistrz - tajemnicza postać kierująca Klubem - nie zatrzyma się przed niczym, żeby wykorzystać jej moc. Pozbawiona przyjaciół, ścigana Tessa znajduje schronienie w londyńskim Instytucie Nocnych Łowców, którzy przyrzekają, że znajdą jej brata, jeśli ona wykorzysta swój dar, żeby im pomóc. Wkrótce Tessę zaczynają fascynować dwaj przyjaciele: James, którego krucha uroda skrywa groźny sekret, i niebieskooki Will, zniechęcający do siebie wszystkich swym sarkastycznym humorem i zmiennymi nastrojami… wszystkich oprócz Tessy. W miarę jak w trakcie swoich poszukiwań, zostają wciągnięci w intrygę, grożącą zagładą Nocnych Łowców, Tessa uświadamia sobie, że będzie musiała wybierać między ratowaniem brata a pomaganiem nowym przyjaciołom, którzy próbują ratować świat… i że miłość potrafi być najbardziej niebezpieczną magią."
Mechaniczny Książę: "W magicznym podziemnym świecie wiktoriańskiego Londynu Tessa znalazła bezpieczne schronienie u Nocnych Łowców. Jednakże bezpieczeństwo okazuje się nietrwałe, kiedy grupa podstępnych członków Clave zaczyna spiskować, żeby odsunąć jej protektorkę Charlotte od kierowania Instytutem.
Gdyby Charlotte straciła stanowisko, Tessa znalazłaby się na ulicy… jako łatwa zdobycz dla Mistrza, który chce wykorzystać jej moc do własnych celów. Z pomocą przystojnego i autodestrukcyjnego Willa oraz zakochanego w niej Jema Tessa odkrywa, że wojna Mistrza z Nocnymi Łowcami wynika z osobistych pobudek. Mistrz obwinia ich o spowodowanie tragedii, która zniszczyła mu życie. Żeby poznać tajemnice przeszłości, cała trójka odbywa podróże do mglistego Yorkshire, do rezydencji, w której kryją się nieopisane okropieństwa; do londyńskich slumsów i zaczarowanej sali balowej, gdzie Tessa odkrywa, że prawda o jej pochodzeniu jest bardziej złowieszcza, niż przypuszczała.Kiedy troje przyjaciół spotyka mechanicznego demona, który przekazuje Willowi ostrzeżenie, uświadamiają sobie oni, że Mistrz wie o każdym ich kroku… i że ktoś ich zdradził. Tessa zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej serce bije coraz mocniej dla Jema, choć nadal dręczy ją tęsknota za Willem, mimo jego mrocznych nastrojów. Coś jednak zmienia się w Willu, kruszeje mur, który wokół siebie zbudował. Czy odnalezienie Mistrza uwolni Willa od sekretów i da Tessie odpowiedzi na pytania, kim jest i dlaczego się urodziła? Kiedy poszukiwania Mistrza i prawdy narażają przyjaciół na niebezpieczeństwo, Tessa odkrywa, że połączenie miłości i kłamstw może zdeprawować nawet najczystsze serce."
Mechaniczna Księżniczka : "Mroczna sieć zaczyna się zaciskać wokół Nocnych Łowców z Instytutu Londyńskiego. Mortmain planuje wykorzystać swoje Piekielne Maszyny, armię bezlitosnych automatów, żeby zniszczyć Nocnych Łowców. Potrzebuje jeszcze tylko ostatniego elementu, żeby zrealizować swój plan. Potrzebuje Tessy Gray, Charlotte Branwell, szefowa Instytutu Londyńskiego, rozpaczliwie stara się znaleźć Mortmaina, zanim ten zaatakuje. Ale kiedy Mortmain porywa Tessę, chłopcy, którzy roszczą sobie równe prawa do jej serca, Jem i Will, zrobią wszystko, żeby ją uratować. Bo choć Tessa i Jem są zaręczeni, Will jest zakochany w niej jak zawsze."

Jak można się domyślić z powyższych opisów mamy tu do czynienia ze steampunkowym (link do wikipedii co to: KLIK ) romansem, nie przepadam za romansami w zasadzie w życiu przeczytałam tylko jeden klasyczny romans i w dodatku średni (fabuła była porównywalna i tak samo zaskakująco-ekscytująca jak brazylijski serial). Jeśli zaś chodzi o samą trylogię akcja książek toczy się w Londynie epoki wiktoriańskiej, gdzie przybywa z USA  w poszukiwaniu brata główna bohaterka Tessa Gray.
Główna bohaterka nie może być jedynie mdlejącą damą, otóż ma ona umiejętność przybierania postaci dowolnego człowieka znając przy okazji jego uczucia i myśli. Jest to dla niej wielkim zaskoczeniem gdyż do tej pory była zwykłą dziewczyną nie przejawiającą żadnych specjalnych zdolności oprócz nadopiekuńczości nad starszym bratem, którą to dzieliła razem z wychowującą ich ciotką. Wszystko zaczyna się kiedy w imieniu jej brata odbierają ją z portu  Mroczne Siostry, które twierdzą, że zabiorą ją do niego okazuje się jednak, że na polecenie tajemniczego Mistrza mają one obudzić w Tessie jej nadprzyrodzone umiejętności. Zastraszana tym, że jeśli się nie podporządkuje się ich woli jej brata spotka coś złego zgadza się na wszystko. Tej części książki towarzyszą przemyślenia Tessy czy na pewno powraca do swojej formy czy zawsze wyglądała tak jak teraz czy może zaadaptowała sobie jakąś część wyglądu. Trzeba przyznać, że sprawia to, że nasza bohaterka, która w zasadzie snuje się i płacze, spełnia polecenia Mrocznych Sióstr zyskuje jakąś głębszą osobowość. Następnie akcja przyspiesza kiedy Tessa poznaje Nocnych łowców (z tego co wiem autorka zasłynęła cyklem Dary Anioła w którym również mamy do czynienia z Nocnymi łowcami niestety nie znam). Razem z bohaterką poznajemy nowy świat pełen magii i magicznych istot jak również prawa rządzące tym światem. Niestety również mamy tu pewien schemat dość klasyczny otóż dwaj przystojni mężczyźni Will muskularny brunet pozujący na tzw "luzaka", którego w życiu nic nie obchodzi cyniczny oraz raniący wszystkich w okół przystojniak oraz Jem eteryczny, jasnowłosy, szczupły, chory, skrzypek, dobrotliwy i przyjacielski i jakże by inaczej przystojny. Obaj zadurzeni w Tessie, która kocha ich obu gdyby tego było mało są oni najlepszymi przyjacielami z cyklu "dopóki śmierć nas nie rozłączy". Teraz zaczyna się część z cyklu którego wybierze Tessa, czy będzie to dobry wybór, czy będzie żałować czy przestanie kochać tego drugiego? Na dalszy plan schodzą pozostałe problemy Nocnych łowców jak: armia mechanicznych istot, które chcą ich pozabijać, zdrada w ich własnych szeregach oraz to kim lub czym jest tak naprawdę Tessa oraz kim/czym są/byli jej rodzice?
Dwie pierwsze części książki przeczytałam bardzo szybko przy trzeciej niestety zwolniłam. Co wynikało z ogólnego zmęczenia schematem ile można ten sam schemat przerabiać brunet kontra blondyn, cynik kontra intelektualista? Mimo to serie czyta się bardzo dobrze, znajdują się w niej odwołania do innych dzieł w których zaczytują się bohaterowie głównie Tessa a każdy rozdział rozpoczyna inny cytat. Świat stworzony przez autorkę jest jak Londyn w tej powieści magiczny, deszczowy, zamglony i nic nie jest w nim oczywiste. Jak dla mnie jest to przyjemna i lekka lektura, którą czyta się dość szybko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mój Blog jest Hate Free, nienawistne komentarze nie będą publikowane.

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję ;)