środa, 27 czerwca 2018

Recenzja "Wypowiedz jej imię" James Dawson



Na książkę o tym zwracającym uwagę tytule trafiłam na portalu lubimyczytac.pl była ona w nominacjach Książka roku 2015, "Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Horror". Uznałam, że może warto zapoznać się z tym współczesnym horrorem. Zważywszy, że po opisie książka mogła być na prawdę całkiem niezła. 


Co mówi Nam opis. Oto trójka nastoletnich przyjaciół w Haloween przyzywa ducha Krwawej Mary. Zabawa i żart zmieniają się w koszmar i walkę o przetrwanie.
"Bobby, jej przyjaciółka Naya i przystojny Caine muszą się zmierzyć z nawiedzającą ich w snach upiorną siłą mieszkającą po drugiej stronie lustra. Nastolatkowie odkrywają tajemnicę z połowy XX wieku. Odnajdują jedyną ofiarę, która umknęła Krwawej Mary i od lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Czego upiór pragnie naprawdę – ukojenia czy zemsty?" (źródło lubimyczytac.pl)

Może kogoś ten opis odstraszyć, ja jednak chciałam przekonać się co książka nominowana do bycia horrorem roku 2015 może sobą reprezentować.

Fabuła

Jeśli mówimy tylko o fabule mamy tu szkołę żeńską  znajdującą się w budynku w typie zamczyska. Oczywiście mamy tajemne przejścia, ukryte schody za biblioteczką, kto by nie marzył o takim miejscu? Oczywiście rzecz dzieje się w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie przez warunki atmosferyczne, co autor wielokrotnie podkreśla budując w ten sposób niepokojący klimat : "Na dworze panowały wilgoć i chłód owinięte nieprzeniknioną mgłą."

Szkoła-zamczysko położone jest na skarpie (no jacha), a uczęszczające tam dziewczynki pochodzą jedynie z dobrych, bogatych domów (mogłam się tego domyślić). W miasteczku położonym nieopodal są szkoły koedukacje dla plebsu dlatego, dobrze ułożone panny mogą spotykać się z chłopcami w miasteczku. Jeśli myślicie, że rzecz dzieje się w XIX wieku jesteście w błędzie. Naszym bohaterką towarzyszą takie akcesoria jak telefon komórkowy czy udogodnienia w postaci internetu. Przedstawiona historia dzieje się współcześnie. 

Bohaterowie

Bohaterowie to grupa nastolatków. Na tle kilku papierowych bohaterów drugoplanowych główna bohaterka nieustraszona, inteligentna Roberta zwana Bobby musi stawić czoła duchowi dziewczyny zwanej Krwawą Mary oraz rozbudzić uczucie przystojnego Cayna z wioski. Gdyby tego było mało Bobby jest niezwykle utalentowaną pisarką, wspaniałą obserwatorką i komentatorką codzienności tak ma to o tyle znaczenie, że autor podkreśla ten fakt co parę stron. Gdybyśmy zapomnieli, że Bobby posiada wspaniały analityczny umysł pisarki. 

Sama nie wierze, że napisałam to z jedynie lekkim półuśmiechem. Jeśli uważacie, że raczę żartować przedstawiając Wam tę książkę miejcie na względzie, że mówimy o książce z gatunku Horror i książce nominowej  do bycia najlepszą w tym gatunku w całym 2015 r. 

Nie chcąc zanudzać was szczegółami, które i tak są tak samo płaskie jak papier na którym książkę wydrukowano mam dla was kilka rozwijających cytatów, które na pewno dadzą wam szerszą wizję tek wspaniałej pozycji literatury współczesnej. 
I tak znajdziemy w tej powieści:

Głębokie opisy:

"Jedynym sposobem na powstrzymanie się przed szczękaniem zębami jak dzięcioł z kreskówki było ich mocne zaciśnięcie."

"Naya posłała jej uśmiech stewardesy na amfetaminowym haju."


"Jej serce na moment przestało bić i zapomniała o konieczności oddychania, wsysając przez usta olbrzymie hausty chłopięcej woni, na którą składał się zapach proszku do prania i dezodorantu dla macho."


"W wyobraźni wylała sobie na głowę kubeł chłodnej rzeczywistości."

Mamy też pełno pięknych opisów postaci: 

"(...) (ten ładniejszy, mieszanej rasy młodzieniec o krótko ostrzyżonych włosach)"

"Co prawda była ładna, ale tak samo określić można było wiele trujących roślin…"


"Caine też nie wyglądał na zachwyconego ową etykietką, ale zbył ją uśmiechem, w który ułożyły się jego ponętne wargi, czemu towarzyszyło ponowne pojawienie się dołeczków w policzkach."

"Zupełnie jakby Caine był wirusem komputerowym, który zainfekował jej dysk twardy… Jej zdolności heurystyczne zostały zablokowane, a sterowane zdrowym rozsądkiem mechanizmy obronne, oparte na niewidzialności padły ofiarą pragnienia, żeby zaimponować chłopakowi, którego poznała kilka godzin wcześniej i z którym nie zamieniła do tej pory ani słowa."


"Sadie naprawdę była blada i wychudzona, a zmysł pisarski podsunął Bobbie myśl, że dziewczyna sprawiała wrażenie wystraszonej."


"Bobbie doszła do wniosku, że gdy się ma umysł pisarki, zaczyna się dostrzegać regularności i związki pomiędzy nieciekawymi na pozór faktami."


"Do pokoju weszła Naya – ze spodenek od piżamy wyłaniały się jej zgrabne, pokryte
oliwkową skórą nogi."



Mamy też kilka porad idealnych dla nastolatek lub nawet dla kobiet o charakterze relacji damsko-męskiej:

 "Chłopcy przypominali groźne psy – jeśli okaże im się strach, mogą odgryźć człowiekowi twarz."


"Przez godzinę pogapimy się na chłopców. Nasz los jest uwarunkowany biologicznie, więc po co z nim walczyć?"


Możemy nawet w książce natchnąć się na kilka przemyśleń o charakterze ogólnym:

"Coraz więcej zbiegów okoliczności. Gdy nadchodzi gołoledź, ludzie zaczynają się wywracać. To jednak nie znaczy, że lód jest zły sam w sobie."

Więcej cytatów już Wam nie przytoczę ponieważ uważam, że te przeze mnie wybrane pozwolą Wam nakreślić całokształt tej powieci. 

Nie chcąc się już pastwić nad tą książką uważam, że jeśli już musicie ją przeczytać wybierzcie ebook'a szkoda drzew.  

Książka może podobać się 12 letnim dziewczynką, które zdecydowanie boją się horrorów, ale chciałyby coś tam liznąć z tego rodzaju. 
Jeśli jednak macie ponad 12 lat lub jesteście 12-latkami które przeczytały w życiu więcej niż "Anię z Zielonego wzgórza", książka Wam się nie spodoba. 

Ta książka  to jest horror dla każdego myślącego człowieka.

2 komentarze:

Mój Blog jest Hate Free, nienawistne komentarze nie będą publikowane.

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję ;)